Drogi wymiany wody i elektrolitów między organizmem a otoczeniem

postheadericon Drogi wymiany wody i elektrolitów między organizmem a otoczeniem

Wymiana taka zachodzi przez cztery „kanały”: przewód pokarmowy, nerki, skórę i płuca. Przewód pokarmowy jest jedyną drogą, na jakiej organizm może zyskiwać sól, i główną drogą zyskiwania wody – pewna niewielka ilość wody (około 300 ml w ciągu doby) powstaje w organizmie w toku przemiany materii. Może też być miejscem utraty wody i elektrolitów.

Do przewodu pokarmowego w ciągu doby wydzielane jest przeciętnie około 8 1 różnych soków trawiennych i wydzielin. Większa część tych soków zostaje z powrotem wchłonięta, głównie w jelitach, po spełnieniu swojej roli fizjologicznej. Ostatecznie tylko 100-200 ml wody traci organizm z kałem. Te stosunki ilościowe mogą zostać zakłócone w przebiegu różnych chorób (np. biegunki) tak, że przewód pokarmowy może stać się główną drogą utraty wody osiągającej rozmiary groźne dla życia z powodu głębokiego odwodnienia organizmu.

Przez przewód pokarmowy organizm traci również pewne ilości soli. Głównym kationem soków trawiennych jest sód, z wyjątkiem części soku żołądkowego, w której dominować może kation wodorowy (kwas solny). Głównymi anionami są chlorki i dwuwęglany. Chlor dominuje w soku żołądkowym, jon dwuwęglanowy zaś – w sokach trawiennych wydzielanych do dolnych części przewodu pokarmowego.

Utrata chlorku sodu przez przewód pokarmowy podlega w pewnym stopniu kontroli fizjologicznej. W warunkach niedoboru tej soli wzrasta we krwi stężenie aldosteronu – hormonu wydzielanego przez korę nadnerczy. Ma on powodować nasilenie wchłaniania soli ze światła przewodu pokarmowego do płynów ustrojowych i w ten sposób przyczyniać się do zmniejszenia tempa pogłębiania się jej niedoboru.

Leave a Reply