Działanie neuro-hormonalnej kontroli przemiany materii Działanie neuro-hormonalnej kontroli przemiany materii
piec na pellet

postheadericon Działanie neuro-hormonalnej kontroli przemiany materii

Zmienia się pod wpływem treningu także działanie neuro-hormonalnej kontroli przemiany materii podczas wysiłków fizycznych. Jest to najsłabiej dotychczas poznane i najbardziej skomplikowane ogniwo w mechanizmach adaptacji wysiłkowej. Wiemy już, że trening zmienia działanie tego ogniwa, wiemy, że ma to bardzo duże znaczenie dla sprawności procesów adaptacji wysiłkowej, ale jesteśmy bardzo odlegli od poznania i wytłumaczenia pełnego obrazu tych zmian.

Ujmując tę sprawę bardzo ogólnie można stwierdzić, że pod wpływem treningu wytrzymałościowego organizm przystosowuje się do wykorzystywania podczas wysiłku przede wszystkim tych materiałów energetycznych, których zasoby ustrojowe są ogromne – wolnych kwasów tłuszczowych. Rzecz ciekawa – odbywa się to dzięki bardziej precyzyjnej, dostosowanej do intensywności i czasu trwania wysiłku neuro-hormonalnej mobilizacji pozamięśniowych substratów energetycznych – wolnych kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej i glukozy z gliko- genu wątrobowego. Wstępne wyniki badań wskazują też na zwiększenie wydajności glukoneogenezy w wątrobie.

U człowieka wytrenowanego mobilizacja pozamięśniowych substratów energetycznych podczas długotrwałego wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności jest większa niż u nie wytrenowanego i przebiega nie tylko bez silniejszego pobudzenia układów mobilizujących te substraty, ale nawet przy znacznie mniejszej ich aktywacji.

Leave a Reply