Elektromiogram
Psycholog dzieciecy Gdynia

postheadericon Elektromiogram

Ostatnio prowadzone są próby wykorzystania tego obrazu do detekcji i analizy rozwoju zmęczenia mięśniowego. Można tu dodać, że skojarzone badania elektromiograficzne i biochemiczne mięśni rzucają światło na pewien „system” aktywacji różnych włókien mięśniowych (powolnych ST, szybkich FT) w zależności od charakteru skurczu mięśni.

Wśród neuronów ruchowych rdzenia kręgowego można wyróżnić m.in. dwie grupy komórek, unerwiające różne włókna mięśniowe. Wolno kurczące się, odporne na zmęczenie czerwone włókna ST (por. str. 69) unerwione są przez małe neurony ruchowe rdzenia, włókna zaś białe PT, szybko kurczące się i szybko ulegające zmęczeniu – przez neurony o większych rozmiarach.

Zdaniem szeregu badaczy podczas pracy o niewielkiej intensywności i monotonnej pobudzane są najpierw małe motoneurony i unerwiane przez nie włókna czerwone ST. Praca taka może być długo wykonywana bez zmęczenia.

W miarę wzrostu intensywności pracy pobudzonych zostaje coraz więcej dużych motoneuronów rdzenia i unerwianych przez nie białych włókien mięśniowych FT, kurczących się z większą siłą, szybciej, ale i szybciej ulegających zmęczeniu (zawierają one mniej glikogenu).

Podczas szybkich ruchów od razu aktywowane są głównie duże motoneurony i szybko kurczące się białe włókna ST. „Przesunięcie” aktywności z powolnych na szybkie włókna mięśniowe może zachodzić również w miarę rozwoju zmęczenia i wyczerpywania się zasobów energetycznych włókien nerwowych. Włókna białe, szybkie, mają ograniczoną zdolność korzystania z tlenowych źródeł energii. Ich aktywności towarzyszy powstawanie i gromadzenie się niedotlenionych produktów przemiany materii, głównie kwasu mlekowego, i związany z tym wzrost stężenia jonów wodorowych w komórkach, co – jak wiemy już – ogranicza zdolność do pracy.

Leave a Reply