Gimnastyka sportowa

postheadericon Gimnastyka sportowa

Wreszcie – nieprzerwany wzrost rekordów w skoku o tyczce wiąże się w bardzo dużym stopniu z wprowadzeniem w latach sześćdziesiątych tyczki z włókna szklanego, co pozwoliło maksymalnie wykorzystać efekty przygotowania biologicznego zawodników.

Gimnastyka sportowa jest dobrym przykładem dyscyplin opartych na mistrzowskim opanowaniu techniki ruchu (sprawność mechanizmów koordynacji nerwowo-mięśniowej musi być bardzo wysoka). Skala trudności poszczególnych ćwiczeń i układów gimnastycznych stale rośnie. Dołączył się ponadto czynnik ryzyka z całym związanym z nim obciążeniem psychoemocjonalnym.

Nie zawsze próby skojarzenia wiedzy o biologii człowieka i wiedzy technicznej w celu zwiększenia efektów wysiłku sportowego uwieńczone są sukcesem, mimo – zdawałoby się – dobrze uzasadnionych założeń teoretycznych. Przykładem może być sztuczna nawierzchnia bieżni lekkoatletycznych, wykonana z tartanu, umożliwiająca osiąganie większej prędkości biegu. Od czasu otwarcia pierwszej bieżni tartanowej w roku 1977 w auli Uniwersytetu Harvarda stawała się coraz popularniejsza. Wiadomo, że na prędkość biegu wpływają m.in. elastyczne i sprężyste podłoże, na jakim odbywa się bieg. Założono więc, że jeżeli dobierze się dobrze

IV.5. W uzyskiwaniu rekordów w biegach pomaga wspieranie praktycznego doświadczenia biegaczy i trenerów przez wiedzę o biomechanice i fizjologii tych wysiłków. Na zdjęciu znakomity biegacz Jerzy Chromik (fot. CAF)

Leave a Reply