Kwasica mięśnia Kwasica mięśnia
BHP a wypadki - zobacz, jakie są statystyki

postheadericon Kwasica mięśnia

Jest interesujące, że kwasica zmniejsza uwalnianie wolnych kwasów tłuszczowych i trójglicerydów tkanki tłuszczowej. Jeżeli więc wysiłek ma dużą intensywność, mobilizuje zasoby energetyczne tkanki tłuszczowej w mniejszym stopniu niż wysiłek łagodniejszy, o mniejszej intensywności.

I o tym fakcie zbyt często nie wiedzą ludzie, którzy słusznie pragną wykorzystać zwiększenie strat energetycznych organizmu podczas pracy mięśniowej do redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Powszechne jest przekonanie, że najlepiej służą do tego celu ciężkie wysiłki o bardzo dużej intensywności. W świetle powyższych uwag można wyjaśnić błędność takiego poglądu. Lepiej jest określony wydatek energii uzyskać podczas dłużej trwającego wysiłku fizycznego o względnie niskiej (marsz) lub umiarkowanej (marsz pod górę, marszobieg) intensywności niż podczas wysiłku krótkotrwałego, o bardzo dużej intensywności. W tej pierwszej sytuacji większa część ogólnego wydatku energii zostanie uzyskana dzięki spaleniu tłuszczów niż w drugiej sytuacji, w której prawie cały wydatek energii zostanie pokryty przez spalenie węglowodanów. Kuracja odchudzająca polega przede wszystkim na zmniejszeniu masy tkanki tłuszczowej przez zużycie zmagazynowanych w niej trójglicerydów.

Rozumowanie powyższe jest uzasadnione wtedy, gdy chodzi bardziej o redukcję ciężaru ciała niż np. o usprawnienie czynności układu krążenia. Do usprawnienia funkcji układu sercowo-naczyniowego natomiast niezbędne jest stosowanie wysiłków o znacznie większej intensywności. Ale to już jest inna sprawa i będzie jeszcze o tym mowa w dalszej części rozdziału.

Leave a Reply