Płuca to narząd wymiany gazów między organizmem a otoczeniem

postheadericon Płuca to narząd wymiany gazów między organizmem a otoczeniem

Przez skórę organizm stale traci 300-600 ml wody na dobę, w wyniku parowania jej do otoczenia. Ta ilość wody może ogromnie wzrosnąć w wyniku pobudzenia gruczołów potowych i wydzielania potu. Wydzielanie potu w ilości 7-9 1 na dobę nie stanowi rzadkości nawet w naszym klimacie, np. w upalne dni lata na tzw. gorących stanowiskach w przemyśle. Opisywano utratę potu w gorącym środowisku sięgającą 14 1 w ciągu doby.

W składzie potu organizm traci m.in. chlorek sodu. Obfite wydzielanie potu może być bardzo istotną drogą utraty tej soli. Dawne poglądy o możliwości pobierania przez organizm wody poprzez skórę z wilgotnego otoczenia nie zostały potwierdzone.

Płuca to narząd wymiany gazów między organizmem a otoczeniem. Jednak w pęcherzykach płucnych powietrze, z którego organizm pobiera tlen i do którego oddaje dwutlenek węgla, zostaje ponadto wysycone parą wodną. Wysycenie to zaczyna się już w czasie przepływu wdychanego powietrza przez drogi oddechowe w kierunku pęcherzyków płucnych. Wydychane powietrze jest praktycznie całkowicie wysycone parą wodną. Ilość wody, jaka w postaci pary wdychana jest w każdej objętości powietrza wydechowego, zależy praktycznie tylko od temperatury i wy sycenia parą powietrza wdychanego (jego wilgotności).

Przeciętnie organizm człowieka traci na tej drodze 200-400 ml wody w ciągu doby. Ilość ta jest większa w środowisku o niskiej wilgotności powietrza (duża wysokość nad poziomem morza, suchy klimat itd.), większa też jest przy nasilonym oddychaniu, np. podczas pracy fizycznej, w gorączce itd.

Leave a Reply