Potreningowe zmiany liczby włosowatych naczyń krwionośnych

postheadericon Potreningowe zmiany liczby włosowatych naczyń krwionośnych

– Przyczyn zwiększenia się objętości wyrzutowej serca pod wpływem treningu jest kilka:

– może zwiększyć się objętość serca, zwłaszcza lewej komory, z jednoczesnym przerostem mięśnia tej komory,

– może zwiększyć się kurczliwość mięśnia sercowego – nawet przy niezmiennej objętości komory: opróżnia się ona dokładniej przy każdym skurczu, wyrzucając większą część całej objętości krwi znajdującej się w komorze,

– może być większy dopływ krwi do serca podczas wysiłku (lepsze działanie „pompy mięśniowej”). Powoduje to większe rozciągnięcie przez krew mięśnia komór w okresie ich rozkurczu. Z chwilą rozpoczęcia skurczu mięsień sercowy jest bardziej rozciągnięty, a to zwiększa jego skurcz, tak samo jak zwiększa się siła skurczu rozciągniętego mięśnia szkieletowego.

Zwiększenie objętości minutowej serca jest bardzo istotnym, może nawet głównym przejawem adaptacji układu krążenia do obciążania organizmu wysiłkami fizycznymi, ale nie jest przejawem jedynym.

Charakterystyczną cechą wytrenowania jest też wolna akcja serca w spoczynku, tzw. bradykardia. Zamiast 68-75 razy na minutę serce człowieka wy trenowanego kurczy się 50-40, a nawet tylko 30 razy w ciągu minuty. Mimo to objętość minutowa serca jest dostateczna – każdy skurcz jego komór wyrzuca dużo więcej krwi niż u nie wytrenowanego człowieka. Można dopatrywać się w bradykardii potreningowej znaczenia adaptacyjnego: zwiększa się zakres „skutecznego” przyspieszania czynności serca podczas wysiłku. Mechanizm powstawania bradykardii potreningowej nie jest znany.

Leave a Reply