Rozwój zmęczenia podczas długotrwałej pracy mięśniowej

postheadericon Rozwój zmęczenia podczas długotrwałej pracy mięśniowej

Możliwe, że zmiany metaboliczne w mięśniach – akumulacja metabolitów, ubytek substratów energetycznych itp. – mogą stanowić czynnik drażniący czuciowe zakończenia nerwowe, których wiele jest w pobliżu naczyń krwionośnych w mięśniach, i wywoływać uczucie bólu.

Bóle mięśniowe mogą utrzymywać się, a czasem nasilać lub nawet występować po upływie pewnego czasu od zakończenia wysiłku. Niedawno stwierdzono, że takiemu opóźnionemu występowaniu lub nasilaniu się bólów mięśniowych towarzyszy zwiększone wydalanie w moczu aminokwasu hydroksyproliny. Aminokwas ten w organizmie człowieka uwalniany zostaje do krwi praktycznie tylko w tkance łącznej, w wyniku nasilonego jej metabolizmu. Być może bóle te związane są właśnie z nasileniem metabolizmu (i drażnieniem odpowiednich czuciowych zakończeń nerwowych) w tkance łącznej mięśni, ścięgien, więzadeł – ich obciążenie podczas wysiłku jest bardzo duże i na pewno może modyfikować metabolizm tej tkanki.

Do rozwoju zmęczenia podczas długotrwałej pracy mięśniowej może przyczyniać się wzrost wentylacji płuc. Jeżeli przekroczy on 60-70% maksymalnej wentylacji płuc, występuje uczucie duszności wysiłkowej. Ponadto zwiększona praca mięśni oddechowych wiąże się z dodatkowym wydatkiem energii i wytwarzaniem ciepła, zużyciem tlenu, obciążeniem układu krążenia itd.

Podczas długotrwałej pracy zwiększa się ilość krwi wypełniającej naczynia pojemnościowe (żyły) skóry. Pewna część krwi zostaje przemieszczona do skóry. Z jednej strony ułatwia to usuwanie z organizmu nadmiaru ciepła, z drugiej jednak strony utrudnia jednoczesne dostateczne zaopatrzenie w krew mięśni. Serce musi pompować więcej krwi w ciągu minuty. Obciążone zostaje dodatkową pracą. I ten czynnik może współdziałać w rozwoju zmęczenia.

Leave a Reply