Skuteczność działania termoregulacji
białko wpc

postheadericon Skuteczność działania termoregulacji

Skuteczność działania termoregulacji u kobiet podczas długotrwałych wysiłków fizycznych można zilustrować przykładami. W roku 1971 spośród 2005 uczestników zawodów w biegach wytrzymałościowych w Australii (Sydney City-to-surf race) 29 dostało zapaści, 7 trzeba było umieścić w szpitalu. Nie było wśród nich żadnej kobiety, choć stanowiły one 4% ogółu startujących. W roku 1978 liczba startujących była prawie 10-krotnie większa, 30% stanowiły kobiety. Tylko 9 osób wymagało opieki z powodu udaru cieplnego, nie było wśród nich kobiety. Podobne dane nadeszły z Kanady i innych krajów.

Także badania dotyczące tolerancji przez organizm niedotlenienia wysokościowego nie wskazują na „upośledzenie” kobiet pod tym względem. Brak jest dowodów na to, aby kobiety znosiły wysiłki fizyczne na dużych wysokościach gorzej niż mężczyźni. Dotyczy to także lotów kosmicznych.

Wreszcie, najciekawsza chyba sprawa związana z przystosowalnością organizmu kobiety do wysiłków fizycznych: zróżnicowanie budowy mięśni pod względem zawartości różnych typów włókien mięśniowych i ich charakterystyki biochemicznej. Do poznania tego zagadnienia przyczyniły się niedawne badania dr Elsę Nygaard z Instytutu Augusta Krogha w Kopenhadze. Opisano w szeregu mięśni u kobiet przewagę – w porównaniu z tymi samymi mięśniami u mężczyzn – włókien typu ST i FTa nad włóknami FTb oraz stwierdzono, że proporcjonalnie większą część całego przekroju tych mięśni zajmują włókna o „tlenowym” typie metabolizmu energetycznego.

Leave a Reply