Tempa podstawowej przemiany materii
pożyczki do domu w pożyczki online na raty do 10 000 zł na raty

postheadericon Tempa podstawowej przemiany materii

Drogami, na jakich miałoby to zachodzić, byłoby zwiększenie tempa podstawowej przemiany materii i swoiście dynamicznego działania pokarmu (patrz str. 157) oraz zmniejszenie współczynnika pracy użytecznej przy wykonywaniu różnych czynności ruchowych i wysiłków fizycznych. Znaczy to, że ludzie pozostający w warunkach dodatniego bilansu energetycznego traciliby wspoczynku i przy wszelkich formach pracy mięśniowej więcej energii w postaci ciepła niż ludzie pozostający w warunkach równowagi bilansu energetycznego lub bilansu ujemnego. Niektórzy badacze opisywali występowanie takiego zjawiska, inni natomiast nie mogli go potwierdzić. Trudno jest więc ocenić, czy taki mechanizm adaptacji do nadmiaru spożycia pokarmów istnieje, a jeżeli istnieje, to w jakim stopniu stanowi skuteczny mechanizm obrony przed otyłością. Sądząc po narastaniu z roku na rok problemu otyłości jako zjawiska groźnego dla zdrowia w skali całych społeczeństw, nie jest to mechanizm – jeżeli w ogóle działa – o realnym znaczeniu dla przetrwania organizmu.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę i możliwość działania takiego mechanizmu z różną skutecznością u różnych ludzi. Jednym z wielu czynników, które mogłyby zakłócać działanie takiego mechanizmu w życiu dorosłego człowieka, może być jego przeszłość – dzieciństwo i młodość.

U szczurów np. stwierdzono, że systematyczne zjadanie przez nie we wczesnym okresie życia nawet tylko niewielkiego nadmiaru pokarmu powoduje powolny rozwój otyłości, który ustępuje po zmniejszeniu spożycia pokarmu. Po przywróceniu normalnego ciężaru ciała zwierzęta te jednak, po osiągnięciu dojrzałości i starszego wieku, wykazują zdecydowanie większą tendencję do tycia przy zwiększonym dowozie pokarmu niż szczury w identycznym wieku, nie przekarmiane w okresie młodości.

Leave a Reply