Wymagania w stosunku do wyżywienia
USG genetyczne

postheadericon Wymagania w stosunku do wyżywienia

Brak jest danych, które wyjaśniałyby, czy ciężkie wysiłki fizyczne wiążą się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pierwiastki śladowe. Szczególne wymagania w stosunku do wyżywienia mogą wyłaniać się w związku ze specjalnymi warunkami wykonywania pracy fizycznej lub treningu sportowego. Wysoka temperatura otoczenia zwiększa wydzielanie potu i utratę w jego składzie soli mineralnych i innych składników płynów ustrojowych. Z punktu widzenia zbilansowania diety ważna jest utrata w pocie chlorku sodu, żelaza oraz – być może – witaminy C i witamin grupy B.

Duże jest psychologiczne znaczenie diety. Zmiana diety, do której przyzwyczajony był człowiek wykonujący ciężką pracę, a zwłaszcza sportowiec, może zmniejszyć autentycznie zdolność wysiłkową organizmu na drodze psychogennej, mimo iż skład nowej diety może być fizjologicznie optymalny.

Niedobory pokarmowe, zarówno ilościowe, jak i jakościowe, wpływają wydatnie na zdolność człowieka do pracy fizycznej. Niedobory witaminowe i niedobory soli mineralnych – w związku z ich udziałem w regulacji procesów przemiany materii, niedobory białkowe – w związku z utratą białek mięśniowych, niedobory energetyczne – w związku z ograniczeniem zasobów energii wykorzystywanej do pracy. Jeżeli są to znaczne niedobory, mogą powodować zmiany chorobowe (np. anemia z niedoboru żelaza) ze swej strony redukujące zdolność do pracy.

Leave a Reply