Zmęczenie: fakt czy fikcja

postheadericon Zmęczenie: fakt czy fikcja

Doświadczenie każdego człowieka zdaje się podważać sens tego pytania. Mało komu przychodzi na myśl powątpiewanie w realność zmęczenia jako oczywistego, jednoznacznego zjawiska biologicznego. Mimo to odpowiedź fizjologa na powyższe pytanie brzmi: zmęczenie jako jednorodne zjawisko biologiczne o jednym podłożu i jednym mechanizmie rozwoju nie istnieje. Co więcej – określenie to używane jest powszechnie do wyrażania stanów często niewiele mających ze sobą wspólnego. Człowiek czuje się „zmęczony” po dniu ciężkiej pracy, „zmęczony” jest wielogodzinną rozmową towarzyską, „zmęczony” długim okresem bezczynności itd., itd.

Podłoża fizjologiczne tych stanów „zmęczenia” są całkowicie różne i poza przyjętą potocznie nazwą nie mają ze sobą nic wspólnego. W takim ujęciu pojęcie zmęczenia przestaje w ogóle opisywać określony i jednoznaczny stan fizjologiczny. Staje się fikcją.

Dlatego pewnie pojęcie zmęczenia coraz rzadziej można spotkać w spisach treści podręczników i monografii fizjologicznych, coraz rzadziej widnieje nawet w skorowidzach tych książek – często w tekście kilkusetstronicowego dzieła poświęconego „fizjologii człowieka” słowo „zmęczenie” nie pojawia się ani razu… Autorzy wolą udawać, że zmęczenie jako zjawisko fizjologiczne w ogóle nie istnieje, niż wdawać się w rozważania wielorakości jego znaczeń przyjętych potocznie i doszukiwać się fizjologicznych i biochemicznych przyczyn tych różnorodnych stanów czynnościowych.

Leave a Reply