Zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu Zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu
Brillance

postheadericon Zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu

Ponadto w mechanizmie tym może współdziałać stwierdzane nieraz we wczesnym okresie głodu zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu przez wytwarzające go komórki przedniego płata przysadki mózgowej. Również aktywacja wydzielania tego hormonu może być związana z wykryciem przez glu- kodetektory obniżania się poziomu glukozy we krwi. Hormon wzrostu, wbrew sugestii wynikającej z jego nazwy, nadanej, kiedy jeszcze niewiele wiedziano o jego działaniu, wywiera rozlegle wpływy metaboliczne, z których liczne nie mają nic wspólnego z kontrolą wzrostu i dojrzewania osobniczego. Do tych wpływów należy działanie glikogenolityczne w wątrobie i lipolityczne w tkance tłuszczowej. Może ono odgrywać pewną rolę w adaptacji do głodu.

Warto tu dla ścisłości przypomnieć (patrz str. 53) o przypuszczeniach, iż wielokrotnie wspomniany wyżej mechanizm glukostatyczny jest przystosowany nie tylko do wykrywania zmian poziomu glukozy we krwi, odzwierciedlających ubytek rezerw węglowodanowych, ale także wyczerpywania się komórkowych zapasów węglowodanów (np. w wątrobie) nawet wtedy, kiedy jeszcze stężenie glukozy we krwi nie zmniejsza się.

Mimo zmniejszenia pozamózgowego zużycia glukozy we wczesnym okresie głodu zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na endogenną syntezę glukozy. Wynika to z podanych wcześniej danych liczbowych dotyczących dobowego zużywania tego związku przez organizm człowieka.

Niektórzy badacze nie stwierdzili aktywacji układu adrenergicznego w głodzie lub nawet zmniejszenie jego aktywności. Ostatnie badania w Zakładzie autora (1981) wskazują jednak na pobudzenie adrener- giczne w ostrym (4 dni) głodzie u ludzi – ochotników.

Leave a Reply